Jak zorganizować pogrzeb? Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?

Jak zorganizować pogrzeb? Jest kilka formalności których musisz dopełnić, dlatego warto skorzystać z usług okolicznego zakładu pogrzebowego. Jego pracownicy to z pewnością osoby posiadające niezbędną wiedzę o wszystkich zagadnieniach związanych z organizacją pogrzebu.
Karta zgonu – to pierwszy i niezbędny element do zorganizowania pogrzebu. Kartę zgonu wystawia lekarz. Jeżeli śmierć nastąpiła w domu musimy wezwać lekarza z najbliższej przychodni lub z pogotowia, aby ten stwierdził zgon. Jeśli osoba zmarła w szpitalu należy dowiedzieć się gdzie i kiedy można dokumenty odebrać.
Przewiezienie ciała – gdy już mamy kartę zgonu, możemy przystąpić do procedury przewiezienia ciała. Powinien się tym zająć wybrany przez nas zakład pogrzebowy. Ciało przewozimy do kostnicy lub do krematorium. W zależności jaka formę pochówku wybieramy.
Organizowanie pogrzebu – w tym momencie możemy przystąpić do organizacji pogrzebu. Przy planowaniu przebiegu uroczystości warto posłuchać rad pracowników zakładu pogrzebowego i skorzystać z ich doświadczenia.
Akt zgonu – to ważna formalność, którą musimy dopełnić w ciągu 3 dni od wydania karty zgonu. Po akt zgonu musimy udać się do urzędu stanu cywilnego.
Jak zorganizować pogrzeb? Czy decydować się na kremację ciała?
>> Zdjęcie obrotowe – dotknij/zbliż <<
Kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Za wzrostem popularności kremacji przemawia wiele aspektów. Najważniejszym z nich jest aspekt finansowy. Urna na prochy jest po prostu tańsza od trumny, grób może być sporo mniejszy a i możemy wynająć mniejszą ilość osób do obsługi pogrzebu, ponieważ urnę może nieść jedna osoba.
Według polskiego prawa urnę możemy umieścić tylko w określonych miejscach. Czyli cmentarz, kolumbarium, katakumby.
Co to jest kolumbarium? Najczęściej jest to ściana z wydzielonymi miejscami na umieszczenie urny. Kolumbarium to coraz bardziej popularne miejsce pochówku prochów w urnie, ponieważ jest to ogromna oszczędność miejsca. To bardzo ważna kwestia, zwłaszcza dla dużych, gęsto zaludnionych miast.
Którą wybrać urnę?
Załóżmy, że podjęliśmy decyzję o skremowaniu ciała. Rodzi się w głowie kilka pytań dotyczących wyboru właściwej urny.
Gdzie kupić urnę? Nie musisz kupować urny w zakładzie pogrzebowym z którego korzystasz. Możesz kupić urnę wszędzie indziej, również przez internet.
Jak duża powinna być urna? Jeśli chodzi o pojemność urny, możesz to łatwo obliczyć korzystając z kalkulatora pojemności urny. Wystarczy wpisać przybliżoną wagę ciała a otrzymasz gotowe propozycje odpowiednich urn. Weź po uwagę również rozmiar zewnętrzny, jeżeli jest ograniczona przestrzeń na jej przechowywanie.
Jak przesypać prochy do urny? Bez paniki, większość zakładów pogrzebowych zrobi to za ciebie. Wystarczy, że dostarczysz im urnę. Gdybyś jednak sam się tego podjął skorzystaj z kilku rad jak to zrobić.
Z czego powinna być zrobiona urna? To zależy od miejsca jej przeznaczenia. Gdyby urna miała być umieszczona w grobie to zalecamy urny kamienne lub ze stali nierdzewnej. Urny odporne na wilgoć. Jeżeli urna będzie znajdowała się w kolumbarium lub innym miejscu o dogodnych warunkach to można zdecydować się na urny drewniane lub urny z innych materiałów.
>> Największy w Polsce sklep z urnami <<
2 thoughts on “Jak zorganizować pogrzeb? Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?”
Dodaj komentarz

Urny muzyczne – tematyczne urny dla muzyków i melomanów
Czy można połączyć miłość do muzyki z ostatnim pożegnaniem? Czy da się stworzyć pamiątkę, która w subtelny sposób odda pasję zmarłej osoby? Okazuje się, że tak – a odpowiedzią są urny muzyczne. To wyjątkowe, personalizowane urny, które symbolizują pasję do muzyki i pozwalają zachować wspomnienie o osobie, dla której dźwięki były częścią codzienności – lub […]
Czytaj więcej >>
Muzyka żałobna – utwory, które pomagają wyrazić emocje
Kiedy tracimy bliską osobę, świat na chwilę się zatrzymuje. Towarzyszy nam smutek, żal, czasem gniew i bezsilność. Trudno wtedy znaleźć słowa, które oddałyby głębię naszych emocji. I właśnie wtedy pojawia się muzyka żałobna – delikatna, poruszająca, potrafiąca powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Muzyka żałobna towarzyszy ludzkości od wieków. Jej rolą jest nie tylko upamiętnienie zmarłego, […]
Czytaj więcej >>
Urny jako sztuka: Jak symboliczne projekty wspierają proces żałoby
Strata bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie możemy przeżyć. W takich chwilach ważne jest, aby znaleźć sposób na upamiętnienie zmarłego, który jednocześnie pomoże nam w przeżywaniu żałoby. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują urny jako sztuka – wyjątkowe projekty, które łączą funkcjonalność z głęboką symboliką i estetyką, wspierając proces żałoby w sposób […]
Czytaj więcej >>
Ludzie już dawno powinni całkowicie przestawić się na kremacje.