+48 515 351 884 | office@rememberme-forever.com

|

Pułanki 107, 38-130 Frysztak | woj.podkarpackie, Polska

order, wyróżnienie w kategorii sprzedaż internetowa

UWAGA! Z dumą zawiadamiamy, że zostaliśmy wyróżnieni "Konsumenckim Laurem Zaufania". Gwarancja najwyższej jakości!

Co na pogrzeb zamiast kwiatów? Alternatywne formy wyrazu szacunku.

co na pogrzeb zamiast kwiatów, pogrzeb co przynieść zamiast kwiatów, Nie tylko kwiaty – jak upamiętnić bliską osobę, Czy zawsze trzeba przynosić kwiaty na pogrzeb

Strata bliskiej nam osoby jest przykrym wydarzeniem dla każdego z nas. W sposób godny chcemy pożegnać naszego przyjaciela lub członka rodziny. Jeżeli jesteśmy odpowiedzialni za organizację pogrzebu, bardzo starannie wybieramy dom pogrzebowy. Chcemy, aby ostatnia droga zmarłego miała właściwą oprawę. Przeważnie rodzina oraz przyjaciele przybywający na pogrzeb przynoszą ze sobą kwiaty. Bardzo często jednak rezygnuje się z nich na rzecz innych rozwiązań, które postanowiliśmy omówić w niniejszym artykule. Zatem co na pogrzeb zamiast kwiatów?

Krótki czas świeżości kwiatów

Kwiaty przynoszone na pogrzeb zmarłego to symbol pożegnania. Niosą one ze sobą również inne znaczenia, tzn. mogą być wyrazem podziękowania, a także szacunku i miłości. W dużej mierze przesłanie to oddaje napis na szarfie pogrzebowej, który w sposób dosłowny wyraża nasze uczucia. Ponadto, nasze emocje oddaje wybrany kolor i rodzaj kwiatów.

Większość osób decyduje się na wiązanki z kwiatów żywych, które niestety bardzo szybko więdną. W dość krótkim czasie trzeba je będzie więc usunąć z grobu. Podobnie z szarfami pogrzebowymi, po wystawieniu ich na zmienne warunki atmosferyczne, bardzo często stają się nieczytelne. Ze względu na to, rodziny decydują się w niektórych przypadkach na zastąpienie ich innymi formami oddania szacunku osobie zmarłej.

co na pogrzeb zamiast kwiatów

Zatem co na pogrzeb zamiast kwiatów? – Przekaż środki pieniężne na inne cele

Osoby, które przychodzą na pogrzeb są czasem proszone o to, aby zamiast wiązanek przynieść drobne datki pieniężne. Najczęściej równowartość kwoty, jaką dana osoba zapłaciłaby za wiązankę lub wieniec. Datki te najczęściej przekazuje się na cele charytatywne. W innym wypadku, rodziny mniej zamożne, mające większe problemy sfinansowaniem uroczystości pogrzebowej, mogą również przeznaczyć te pieniądze na budowę pomnika osoby zmarłej. Informacja o przeznaczeniu zebranych funduszy również powinna zostać podana do wiadomości publicznej. Nasze społeczeństwo nie jest jeszcze przyzwyczajone do takich rozwiązań. W związku z czym łatwiej będzie im zrozumieć cel jaki przyświeca rezygnującym z kwiatów organizatorom pogrzebu.

Zwyczaje pogrzebowe w innych kulturach >>

Nierzadko bywa tak, że sam zmarły przed swoim odejściem zostawia wiadomość dotyczącą tego, że nie chce, aby na jego pogrzeb przynoszono kwiaty. Może on również wyznaczyć cel zbiórki charytatywnej. Jeżeli osoba zmarła wskutek walki z ciężką chorobą, zebrane datki można przekazać fundacji, która zajmuje się walką z daną chorobą.

Forma przekazania datków pieniężnych

Pieniądze najczęściej zbiera się do puszek. Puszki te można ustawić w kościele w widocznych miejscach, oczywiście po wcześniejszej zgodzie lokalnego proboszcza. Można również poprosić kilka osób, aby stanęły z puszkami przy drzwiach świątyni, w której odbywa się ostatnie pożegnanie zmarłego. Przed ceremonią pogrzebową lub po jej zakończeniu, wierni uczestniczący w pogrzebie będą mogli przekazać datki. W niektórych przypadkach podaje się również numer konta, na który można wpłacić konkretną kwotę pieniężną. Istnieje bowiem pewne prawdopodobieństwo, że któryś z uczestników pogrzebu mógłby zapomnieć o zabraniu ze sobą gotówki. Nawet jeśli wręczanie datków pieniężnych zamiast kwiatów z odpowiednim napisem na szarfie pogrzebowej nie wydaje nam się dobrym pomysłem, powinniśmy uszanować wolę zmarłego i jego rodziny. Przynoszenie wiązanek wbrew prośbie bliskich zmarłego może bowiem zostać odebrane jako nietakt.

Kondolencje – przydatne teksty na okazję pogrzebu >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile prochów zostaje po kremacji?

Kremacja jest coraz popularniejszą formą pochówku, a jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: ile prochów zostaje po kremacji? Warto znać odpowiedź na to pytanie, aby odpowiednio dobrać urnę oraz zrozumieć proces kremacji. Waga Prochów po Kremacji Szacuje się, że prochy po procesie kremacji stanowią około 3,5% masy ciała dorosłego człowieka. W przypadku dzieci jest to […]

Czytaj więcej >>

Co odpisać na wiadomość o śmierci?

W obliczu śmierci bliskiej osoby wiele osób odczuwa silne emocje, które mogą być trudne do wyrażenia słowami. Jednym z najtrudniejszych momentów jest otrzymanie wiadomości o czyjejś śmierci. Niezależnie od tego, czy jesteś bliskim przyjacielem, krewnym czy tylko znajomym, ważne jest, aby wiedzieć, jak odpowiednio odpowiedzieć na taką wiadomość. W tym artykule omówimy, co odpisać na […]

Czytaj więcej >>

Kondolencje: co to jest?

Kondolencje to wyraz współczucia i wsparcia dla osób przeżywających stratę bliskiej osoby. Są one istotnym elementem procesu żałoby, pomagającym w wyrażeniu żalu i okazaniu solidarności z rodziną zmarłego. Składanie kondolencji jest nie tylko wyrazem szacunku, ale także sposobem na wsparcie i pocieszenie tych, którzy przechodzą przez trudne chwile. Jak Wyrażać Kondolencje? Kondolencje mogą przybierać różne […]

Czytaj więcej >>